0%

Dao Nedir?

19 Ocak 2023 - Blockchain
Dao Nedir?

Dao Nedir? Ve METADER Dao ilişkisi neyi kapsamaktadır. Kripto para birimleri, NFT’ler, blok zinciri, ademi merkeziyetçilik ve web3’e artan küresel ilgiyle birlikte, kafa karıştırıcı veya anlaşılması zor terimlerle karşılaşmak yaygındır. Aynı şey büyük çoğunluğumuzun başına geldi. Bize hitap eden bir konu buluyoruz ama ilgili Twitter konularına veya Telegram kanallarına girdiğimizde hiçbir şey anlamıyoruz. Neyse ki internette pek çok bilgi var ve bugün çok fazla dikkat çeken bir şeye ışık tutmaya çalışacağız: merkezi olmayan özerk kuruluşlar veya DAO’lar. Peki, Dao nedir?

Dao Nedir? Ne Anlama Gelir?

DAO’ların arkasındaki konsept, son yıllarda özel bir önem kazanmasına rağmen, oldukça uzun bir süredir ortalıkta dolaşmaktadır. Manuel bir tanım ararsak, kodlarla yönetilen kuruluşlar olduklarını söyleyebiliriz. Akıllı sözleşmelere dayanırlar ve çoğunlukla Ethereum blok zincirinde çalışırlar. DAO, geleneksel bir şirketteki CEO gibi, belirli bir lider figürü olmayan kuruluşlar olma fikrine dayanmaktadır. Ayrıca şeffaf, açık erişimli, demokratik ve hiyerarşisiz olarak sunulurlar.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir DAO’nun omurgası akıllı sözleşmedir. Bu sözleşme, işleyişi için tanımlanmış kuralları içerir ve aynı zamanda grubun mali durumu için bir kasa işlevi görür. Merkezi bir otoritenin olmaması, üyeleri tarafından yürütülen oylama sürecine dayanmaktadır; bu, hiç kimsenin başkalarının onayı olmadan DAO adına hareket ettiğini iddia edemeyeceği anlamına gelir. Ve zaten aktif olan akıllı sözleşmeyi kimse değiştiremez, çünkü her şey blok zincirinde herkese açık ve doğrulanabilir bir şekilde kayıtlıdır.

Dao Ne Demek?

Hiyerarşisiz, basit, küresel ve merkezi olmayan bir şekilde bir organizasyon yaratma olasılığı bize DAO’lar tarafından verilmektedir. Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar, Akıllı Sözleşmelere dayalı bir kaynaktır ve herhangi bir düzenlemeye bağlı değildir. Blockchain sayesinde gerçekleştirilebilecek bir devrimdir. Blockchain teknolojisi, birçok şirket için çok yararlı bir araç haline geldi ve bu nedenle iş piyasası, bu alanda uzmanlaşmış daha fazla profesyonel talep ediyor.

Bir DAO veya Merkezi Olmayan Otonom Kuruluş, algoritmalar veya Akıllı Sözleşmeler tarafından kontrol edilen ancak belirli bir yasaya bağlı olmaksızın kontrolü bir Blok Zinciri tarafından yürütülen bir kuruluştur. Yani aracıları yoktur, hiyerarşiden kaçınmaya çalışır. Bir DAO Merkezi Olmayan Otonom bir organizasyondur. Ya da aynısı, algoritmalar veya akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edilen bir organizasyondur, bir blok zinciri ve akıllı sözleşmeler tarafından kontrol edildiğinden herhangi bir yasaya bağlı değildir. Bir örnek vermek gerekirse, bitcoin orijinal bir DAO olarak kabul edilebilir, çünkü bir dizi belirli kuralla çalışır, otonomdur ve bir mutabakat protokolünü izleyerek merkezi olmayan bir şekilde yönetilir.

Dao Nasıl Çalışır?

Daha önce yönetileceği ve akıllı bir sözleşme ile uygulanacak bazı kurallara sahip olması gerekir. Bu süreç tamamlandıktan sonra, DAO’nun bir sonraki adım olan finansmana geçmesi gerekiyor, bunun için satın alınabilecek veya içinde iş yapanlara ödeme yapmak için kullanılabilecek belirteçler oluşturması gerekecek. Örneğin, madeni para madenciliği yaparsanız, jetonlarla ödüllendirilirsiniz. Öte yandan, bu DAO’lardan birine yatırım yaparak ve tokenlerini satın alarak, kullanıcılara DAO’nun nasıl çalıştığını etkilemek için oy kullanma hakkı verilir.

Tüm bunlar bittiğinde DAO, yaratıcılarından ve herhangi birinden bağımsız olarak çalışmaya başlar. Diğer ağlar gibi bunlar da açık kaynaklıdır ve tüm kurallar ve işlemler kayıtlıdır. Dolayısıyla şeffaf platformlardır. Akabinde alınan tüm kararlar, ilk aşamada hisse satın alanlar arasında oybirliği ile alınacaktır. Daha sonra, öneri uygulanıp uygulanamayacağı konusunda ağın geri kalanı tarafından oylanır. Örneğin, bir kültürel dernek hakkında bir DAO oluşturabiliriz. İçinde ortaklar, derneğin yürüteceği faaliyetleri ve fonların nereye gideceğini seçme hakkını veren ilgili kotalarını öderler. Akıllı sözleşmeler sayesinde, çalışanlar ilgili jetonlara sahip olabilir ve bunlar aracılığıyla rutin kararları fikir birliği ile alabilir ve hatta kuruluşun sahip olabileceği belirli harcamalar için fonların kilidini açabilir.

Tüm bunlar, hiyerarşisiz ve herkesin aynı ağırlığa sahip olduğu daha iyi organize edilmiş bir organizasyon arayan herhangi bir şirket veya organizasyon için tahmin edilebilir. Farklı şeylere uygulanabilecekleri için olasılıkları neredeyse sonsuzdur, dolayısıyla yatırımcılar için çekici olmasının nedeni budur. En ünlü DAO’lardan bazıları, bu sisteme dayanan Dash kripto para birimi ve bir döviz bozdurucu olan BitShares’tir. Kripto para birimiyle ilgili her şey gibi, DAO’lar da işe yarayan veya yaramayan ya da bazı şeylere diğerlerinden daha uygun olabilecek çok yeni tekliflerdir. Ancak özünde projeleri daha açık ve demokratik bir şekilde yönetmenin farklı amaçlar için kullanılabilecek bir yoludur, diğerleri için ise bir handikap veya değer katmayabilir.

Dao ve Blockchain ile İlişkisi

DAO’ları mümkün kılan, Akıllı Sözleşmelerdir. Bu tür sözleşmeler, işleyebilmek için tanımlanmış kurallara sahipken, aynı zamanda grubun finansmanı için bir kasa işlevi görürler. Merkezi bir otoriteye sahip olmadığı için işleyişi üyeleri tarafından gerçekleştirilen oylama sürecine dayanmaktadır. Grubu oluşturan diğer kişilerin rızası ve onayı olmadan hiçbir işlem yapılamaz. Ayrıca, akıllı sözleşme zaten etkinse kimse değiştiremez, çünkü her şey halka açık bir şekilde kaydedilmiştir.

Bu akıllı sözleşmeler, çalışmak için Blockchain teknolojisini kullanır. Bu şekilde Akıllı Sözleşmeler, önceden belirlenmiş koşulları yerine getirdiklerinde yürütülen bir bloklar zincirinde saklanan programlardır. Kullanım amacı, tüm katılımcılar aracılığıyla bir anlaşmanın yürütülmesini veya bir iş akışını otomatikleştirmektir. Ayrıca, bir DAO’yu finanse etmenin yolu, DAO’nun kendisiyle ilişkili akıllı sözleşmeye bağlı bir para birimi biçimi olan yerel belirteçlerden geçer.

Dao ve NFT’ler

DAO’lar, Akıllı Sözleşmeler aracılığıyla merkezi olmayan bir şekilde oluşturulan kuruluşlardır. Her iki kavram da çalışmak için Blockchain kullanımını gerektirir. Bunlardan ilki simgeleştirilecek ve ikincisi merkezi olmayan düzenlemesi için. İkisi birbirini tamamlayan konular haline gelebilir. Her ikisi de, yeni işlerin geliştirilmesi için seçeneklerin yeniden tanımlanmasına ve sunulmasına izin veren güçlü teknolojik yeniliklerdir.

DAO ve NFT, yeni işletmeler için finansman sağlamak ve bunları neredeyse mükemmel bir şekilde yürütmek için birbirini tamamlar. Zıt gibi görünseler de, kullanıcı belirteçlerini çoğaltmak ve ilerici topluluklar oluşturmak için birlikte kullanılan teknolojilerdir. Bunun bir örneği, NFT’ler aracılığıyla dijital kimlik alanlarının ve adlarının oluşturulmasına ve kaydedilmesine olanak tanıyan bir DAO ve NFT projesi olan ENS Etki Alanları veya Durdurulamaz Etki Alanları’dır. DAO ve NFT’nin birleşimi ayrıca Sandbox, Decentraland, Bloktopia, EnterDAO ve Metaverse DAO gibi metaverse’lerde harika çalışıyor.

Dao’ların Avantajları

Tüm teknolojiler gibi, DAO’ların da belirli projeler için kullanımlarını faydalı kılan bir dizi avantajı vardır:

  • Hiyerarşi gerektirmeyen organizasyonların oluşturulmasına izin verir. Tüm üyeleri, karar vermede aynı ağırlıkta fikir verecek veya oy verecek bir konumda olacaktır.
  • Blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen tüm eylemler kaydedileceğinden, oldukça şeffaftırlar.
  • Ademi merkeziyetçi olmaları, küresel olarak hizmet sunma, sınırları ortadan kaldırma ve birçok kişiye erişimi demokratikleştirme imkânı sağlar.
  • DAO sayesinde Blockchain aracılığıyla programlanmış organizasyonlar yaratma imkânı vardır.

Dao’lar ve Yönetişim Belirteçleri

DAO’nun kilit noktası, yapılacak tüm eylemlerin bir oylama sürecine sunulmasıdır. Bunun için, üyelere farklı kanallar aracılığıyla iletilen yönetişim belirteçleri yaygın olarak kullanılır. Bazıları bunları bir projeye likidite sağlamak için dikkate alır; diğerleri onları merkezi olmayan takas platformlarında alır, çünkü bunların ticareti için herhangi bir sınırlama yoktur. Böylece bu tokenlara sahip olunarak kullanıcıların oy kullanması sağlanır.

İkincisi, DAO’lar arasında en çok görülen katılım yöntemi olsa da, var olan tek yöntem bu değildir. Diğer kuruluşlar, doğrudan satın alınamayan hisselere dayalı bir sistem kullanır, ancak belirli bir teklifle katılmak için izin istenmelidir. En başarılı ve uluslararası kabul görmüş merkezi olmayan özerk kuruluşlardan biri, bir stablecoin veya kripto para birimi olan Dai’yi geliştirmekten sorumlu olan MakerDAO’dur.

Dao Projesi Nedir?

Bir DAO projesi, blok zincirinde saklanan bir programlama kodu aracılığıyla çalışan ve kuruluşun operasyonlarının taşını yuvarlamaktan sorumlu olan bir organizasyon yapısıdır. Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar, bir ülkenin anayasasının bir kopyasını satın almak, binlerce NFT’ye yatırım yapmak veya bir kripto para birimini yönetmek gibi ortak bir satın alma amacı olan ve hepsini yönetmek için akıllı bir algoritma seçen bir grup yatırımcı tarafından oluşturulur. İnsanlar bir şey satın almak için bir araya gelirler, ancak bir insan CEO seçmezler, bir DAO oluştururlar, böylece akıllı yazılım projenin yönetimini devralır.

Dao Örnekleri Nelerdir?

Bugün Dash, Digix.io, SmartCash ve The DAO gibi pek çok DAO örneği var. DigixDAO’nun kitle fonlaması kampanyasının, MakerDAO pazarındaki faaliyetlerine başladığı 2016 yılında zirveye ulaştığı unutulmamalıdır. Özerk bir kuruluşa başka bir örnek, kuruluşta bir yönetişim aracı sunan ve kârları ve daha fazlasını dağıtmak için dijital sözleşmeler aracılığıyla her şeyi nasıl yönetebileceğinizi sunan DAO Aragon olabilir.

Dao’ların Önemi Nedir?

DAO’lar yararlıdır çünkü büyük insan gruplarının kaynaklarını bir araya getirmelerine ve ortak bir amaç için seferber olmalarına olanak tanır. Teorik olarak, DAO’lar bir günde oluşturulabilir ve aynı gün içinde dağıtılabilir ve tüm katılımcılar hazineden paylarını alırlar. Bu nedenle, kripto para birimlerinde DAO’nun ne olduğunu bilmek, hiyerarşileri otomatikleştirmek ve blok zincirinin yardımıyla başarılı topluluklar elde etmek için çok önemlidir.

Dao’nun Tarihçesi Nedir?

İlk DAO’lardan biri, 2016 yılında Christoph ve Simon Jentzsch tarafından kurulan yatırım şirketi The DAO idi. Konsept basitti: Bir topluluk, kripto para birimi Ether biçiminde fon toplar ve hangi kripto para birimi projelerine birlikte yatırım yapacağını seçer. DAO, kendi başına bir kripto para birimi projesi olma niyetiyle oluşturuldu; fiziksel merkezi, patronu, hiyerarşisi yok, bunun yerine yalnızca programlama kodlarıyla Ethereum blok zincirinde bulunuyor.

Bir Dao’nun İşleyişi Nasıldır?

Blockchain, satın almalar ve mülklerle ilgili verileri bloklar olarak bilinen bir biçimde depolamak için bir ağdaki çok sayıda bilgisayarı kullanan ve tüm işlemleri kaydeden dağıtılmış bir veritabanıdır. Bakmak mümkün ama değiştirmek mümkün değil. Her blok sınırlı miktarda veri tutar ve dolduğunda kilitlenir ve tekrar açılamaz. Teknolojinin adı, daha önce kapatılan bloğa bir zincir halinde bağlanan yeni bir bloğun açılmasından gelmektedir. Kripto para birimleri, blok zincirinin güvenlik özelliklerinin bir sonucu olarak büyüdü. Blockchain, şeffaf dijital kayıtları sayesinde, geleneksel para bankalarıyla aynı işi yaparak, bir kişinin bir satın alma işlemi yapacak paraya sahip olduğunu kanıtlar. Akıllı sözleşmeler, topluluk üyelerinden oluşan çekirdek bir ekip tarafından belirlenen DAO kurallarını oluşturmak için kullanılır. Bu akıllı sözleşmeler, DAO’nun operasyonlarının temelini oluşturur. Oldukça görünür, herkes tarafından doğrulanabilir ve denetlenebilir olup, potansiyel üyelerin protokolün her zaman nasıl çalışacağını tam olarak anlamalarına olanak tanır.

Bir sonraki aşama, DAO’nun bu kurallar blok zincirine yasal olarak yazıldıktan sonra nasıl finansman sağlanacağını ve yönetişimin nasıl sağlanacağını anlaması. Bu genellikle, protokolün DAO’nun hazinesini yenilemek için para toplamak için belirteç sattığı belirteç verme yoluyla gerçekleştirilir. Jeton sahipleri, genellikle sahip olduklarıyla orantılı olan paraları karşılığında oy hakları alırlar. Finansman bittiğinde DAO dağıtıma hazırdır. Kod, üretime dağıtıldıktan sonra, üyelerin oyuyla elde edilen bir fikir birliği olmadan artık değiştirilemez. Yani, belirli bir otoritenin DAO’nun kurallarını değiştirme yetkisi yoktur, ancak karar verenler DAO tokenlerinin sahipleridir.

ETİKETLER:  /  /  /  /  / 

Play Cover Track Title
Track Authors