0%

Metaverse Ne Anlama Geliyor?

23 Aralık 2022 - Metaverse
Metaverse Aslında Ne Demektir?

Metaverse kavramı yeni değil, ancak 2021’de Mark Zuckerberg’in teknolojiye yaptığı yatırımları duyurmasıyla ön plana çıktı. Metaverse, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojileri kullanarak gerçekliği yeniden üretmeye çalışan sanal bir evrendir. İçinde bir avatar oluşturabilir, insanlarla sohbet edebilir, oyun oynayabilir, diğer olasılıkların yanı sıra sanal öğeler satın alabilirsiniz. Şirketler de dijital ürünler satabilir ve reklam yayınlayabilir.

İnternetin insanları bir araya getirme gücü var, hatta Covid-19 pandemisi nedeniyle olanlar gibi zorunlu mesafeli zamanlarda daha da fazla. Ancak görüntülü arama yapma imkanıyla bile, örneğin evden ayrılma ve yeni yerler keşfetme deneyimini tam olarak yeniden oluşturamazsınız.

Bu tam olarak metaverse vaadidir. Konsept tam olarak yeni olmasa da, 2021’de Mark Zuckerberg şirketinin adının Facebook’tan Meta’ya değiştiğini duyurması ve ardından şirketin ilk metaverse’i Horizon Worlds’ü piyasaya sürmesiyle popülerlik kazandı. Peki, metaverse nedir? Bu sadece başka bir moda kelime mi yoksa işletmenizin gerçekten içinde bulunmayı önemsemesi mi gerekiyor? Makalede, bu ve konuyla ilgili diğer soruların cevaplarını bulacaksınız.

Metaverse Nedir?

Metaverse ne demek? Terimin hala resmi bir tanımı olmadığını biliyoruz. Ancak sanal gözlük gibi cihazlar aracılığıyla gerçekliği kopyalamaya çalışan bir tür dijital dünya olarak tanımlayabiliriz. Üç sütunun toplamından oluşan kolektif bir alan: sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve internet. Ancak, bunlar tek giriş noktası değil, çünkü aynı zamanda blockchain, üst düzey bilgi işlem ve diğer birçok teknoloji var. Metaverse, kullanıcının insanları fiziksel olarak yakınlarmış gibi görüp sohbet edebildiği, böylece doğuştan gelen nezaket ve empati mekanizmalarını otomatik olarak etkinleştirdiği bir topluluk ve üç boyutlu siber alandır.

Bilim kurgu metaverse hakkında okuduklarımızın çoğu oldukça distopikti. Gerçeklerden kaçmak istemeden geleceğe yönelik daha olumlu bir vizyon inşa edebilmemiz için nasıl olacağını hayal etmemiz gerekiyor. Onu benimsemeli ve sanal içerik ve deneyimleri daha ödüllendirici hale getirebilecek, aynı zamanda bizi sevdiklerimize daha bağlı, işte daha üretken ve nihayetinde daha mutlu hissettirebilecek deneyimlerle genişletmeliyiz.

Bundan 10 yıl sonra meta evrendeki genç bir kadını düşünün. Uyanır ve sesli danışmanı sayesinde sabah rutinine başlar. Sonra dolaba gider ve kendisinin bir avatar veya hologram gibi hacimsel versiyonuna bakar. Ardından, tüm ölçülerinize sahip olan versiyonu kullanarak sanal olarak kıyafetleri denemeye başlarsınız. Kadın o gün ne giyeceğini seçme fırsatını yakalar. İş alanında, bu sanal dünyada kâr etmek için sayısız fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, şirketler, birisinin ne olduğunu tanımlamasını veya meta veri deposunun denemeye ve yatırım yapmaya başlamak için tamamen gelişmesini beklemeyi göze alamaz.

Yaptığınız her pilot projede başarının ne anlama geldiğine dair net bir fikre sahip olmak ve öğrenmenin bir evrimi olacaktır. Şirketiniz neyi test etmeye çalışıyor ve ne öğrenmeye çalışıyor? Stratejik olmalı ve meta veriye vereceğiniz yanıtı gerçekten düşünmelisiniz. Şirketiniz zaten bu siber uzaya dalmışsa ve bir pazarlama stratejisi yapıyorsanız, bir adım geri atıp bütünsel bir plan oluşturmak ilginç olabilir.

Bir başka ilginç nokta, markaların meta veri tabanında kendi kimlikleri hakkında nasıl düşünmeleri gerektiğidir. Fiziksel dünya ile aynı mı? Bu, kendinizi bu yeni dünyada yeniden keşfetme şansı olacak, yani fiziksel dünyada fiziksel bir mal sattığınız için onu metaverse’de aynı şekilde kopyalamanız gerekmiyor. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, örneğin, şirketin fikri mülkiyet konusunda endişelenmesine gerek kalmaması için iş birliğine dayalı ve ortak yaratılmış yeni bir marka başlatmak.

Metaverse Ne Anlama Geliyor?

Metaverse, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve internet gibi teknolojileri kullanarak gerçekliği yeniden üretmeye çalışan sanal bir evrendir. Bu toplu sanal alanda, diğer birçok olasılık arasında bir avatar oluşturmak, insanlarla sohbet etmek, oyun oynamak, sanal öğeler satın almak mümkündür.

Buradaki fikir, gerçek ve sanalı birleştirerek, kullanıcıların çevrimiçi etkileşimde bulunmaları adına yeni olanaklar sunmaktır. Bunun için örneğin sanal gerçeklik gözlüğü gibi gözlerin önüne konumlanarak ortama erişim sağlayan cihazların kullanılması gerekmektedir.

Amaç, kullanıcının yalnızca içeriği görselleştirmesi değil, aynı zamanda içinde, sürükleyici bir deneyimde olmasıdır. Yukarıda da söylediğimiz gibi, metaverse kavramı tam olarak yeni değil, ancak 2021’de daha fazla ön plana çıktı. İşte o zaman Mark Zuckerberg, şirketinin adının Facebook Inc.’den değiştiğini duyurdu. Meta için, şirketin Horizon Worlds adlı ilk metaverse’sini de piyasaya sürüyor.

Bu ad değişikliği ve açılış platformu nedeniyle, birçok kişi Meta’nın meta veri deposuna sahip olduğunu düşünebilir. Ama aslında, Sandbox ve Decentraland gibi daha da uzun olan birkaç tane daha var.

Metaverse Ne Demektir?

Metaverse’i duymuşsunuzdur. Terim, Neal Stephenson’un Snow Crash (1992) adlı kitabından geliyor ve uzun bir süredir var. Ancak yakın zamana kadar değildi. Facebook şirketin adını Meta olarak değiştirdi ve dikkatini üzerinde odaklamayı planladığını açıkladı. Metaverse bu sayede daha da tanınır oldu.

Öyleyse Metaverse nedir ve neden bu kadar çok teknoloji şirketi bu alanla ilgileniyor? Metaverse teriminden genel olarak anlaşılan, sosyalleşebileceğiniz, eğlenebileceğiniz, çalışabileceğiniz ve gerçek dünyada yapabileceğiniz hemen hemen her şeyi büyük bir duyusal çelişki olmadan yapabileceğiniz dijital bir dünyadır.

Bir bakıma özellikle video oyunlarına bakacak olursak Metaverse’in bu tanımına yakın şeyler zaten elimizde olduğunu söyleyebiliriz. MMO Second Life, Metaverse’in fütürist vizyonuna en yakın olanıdır. PS3’ün PlayStation Home uygulaması da oyuncuların bir avatar seçip sanal alanlarda dolaşarak diğer insanlarla tanışıp etkileşimde bulunabileceği başka bir örnek.

Metaverse İçin Gerekli Teknolojiye Sahip Miyiz?

Metaverse kavramına yakın birkaç örnek zaten elimizde olsa da, bir gerçekçilik katmanından yoksundur. Kurgu eserlerinde, Metaverse genellikle bizi beş duyunun mevcut olduğu gerçekçi dijital dünyalara taşıyan karmaşık makinelerle ilişkilendirilir. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojisi son yıllarda hızla gelişti ancak özellikle kullanıcı konforu ile ilgili hala çözülmemiş sorunlar var.

Örneğin Teleperformance, müşterilerle iletişimini geliştirmek için Metaverse’i iş yerine nasıl entegre edebileceğini araştırıyor. Buradaki fikir, asistanın dijital bir ortamda müşteri ile yüz yüze olabilmesi, daha fazla empati ve daha doğrudan iletişim yaratabilmesidir. Bu tür bir uygulamayı gerçekleştirmek zaten mümkündür, ancak dezavantajları vardır. Bu noktada sanal gerçeklik kaskı kullanmak için 40 dakikalık bir süre sınırı bulunuyor ve sonrasında asistan yoruluyor.

Metaverse potansiyeline ve coşkusuna rağmen, hala üstesinden gelinmesi gereken bir teknolojik engel var. Kullanıcı konforunu en üst düzeye çıkarmak ve gerçek dünyayla arasındaki farkı kapatmak için daha da hafif, daha yüksek çözünürlüklü sanal gerçeklik cihazlarına ihtiyaç vardır. Maliyetle ilgili sorunlar da var. Mümkün olan en iyi simülasyon için üst düzey bir PC’ye bağlanmaları gerektiğini unutmadan, en iyi VR cihazları kitleler için hala pahalıdır.

Metaverse’in Popüler Olması Ne Kadar Sürer?

Teknoloji hızla gelişiyor, orası kesin, ama yine de yakın bir tarihte metaverse’in popüler olması aşırı iyimser bir tahmin gibi görünüyor. Enerji sorunu ve Metaverse sunucularını bağlı tutmak için gereken enerji miktarı gibi konular da bu noktada öne çıkıyor.

Ancak Metaverse’e ulaşmak için aşılması gereken tek engel bu değil. İnsan vücudu fiziksel olarak hareketsiz kalmaya hazır değil. Metaverse olmasa bile, ciddi obezite, kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon vb. sorunlarımız var. Bunlar, hareketsizlik nedeniyle daha da kötüleşen koşullardır. Bir antitez ile karşı karşıyayız gibi görünüyor. Bir yanda, mümkün olduğunca orada olmak istediğimiz fantastik bir dijital dünya yaratma tutkusu var. Ancak öte yandan, sağlıklı kalmak için hareket etmeye devam etmek gerekiyor. Bunun için bir çözüm; Metaverse’e bağlıyken hareket etmemize izin veren evde platformlara sahip olmaktır. Bu bizi hemen Ready Player One benzeri kurgu eserlerine geri getiren bir vizyondur. Bu tarz platformlar zaten var.

Geleceği tahmin etmek zordur. Metaverse ve nasıl gelişeceği hakkında birçok spekülasyon var. Metaverse’in geleceği olduğundan kimsenin şüphesi yok, ancak kullanılabilirlik biçimleri hala sisle çevrili. Uzun bir yol var. Aynı zamanda, dijital dünyalar üzerine stratejiler uygulayan daha fazla şirket var ve yeni nesiller, sık sık duyulduğu gibi, ellerinde bir akıllı telefonla doğmuş gibi görünüyor. Kesin olan şey, giderek daha fazla ağlara bağlı olduğumuzdur. Twitter, Instagram, Facebook, Discord’u günde kaç kez açıyorsunuz? Kısacası Metaverse, yalnızca sosyal boyutu değil, aynı zamanda sanal gerçekliği ve video oyunlarının eğlenceli yönünü de birleştiren bir sonraki evrimdir.

Metaverse’in çoğalması için eksik olan şey, akıllı telefonlarda meydana gelen devrimdir. Sanal gerçeklik gözlüklerinin küçük, taşıması kolay, rahat ve kitleler için uygun fiyatlı olması gerekir. Er ya da geç, bu gerçekleşecek. İş yerinde bir gün geçirmek ya da metaverse’de boş zaman geçirmek çoğu insandan hala uzak bir şeydir. Bunun nedeni, meta veri deposunun hala çeşitli zorluklarla karşı karşıya olmasıdır. Temel olanlar, hala pahalı olan sanal ortama erişim ekipmanı ile ilgilidir. Ayrıca yüksek hızlı internete ihtiyacınız var.

Son olarak, özellikle Meta ve Microsoft gibi halihazırda çok fazla bilgiye sahip olan ve daha da fazlasına sahip olabilecek büyük şirketler tarafından kullanıcı verilerinin bu ortamda nasıl ele alınacağı konusunda endişeler var.

Meta Veri Deposunu Anlamak İçin Önemli Kavramlar

Meta veri deposunu anlamak için, bu ortama özgü bazı kavramları da anlamak önemlidir. Daha sonra bahsedeceğimiz teknolojiler sayesinde, örneğin sanal mülkler, avatar kıyafetleri, dijital sanat eserleri ve çok daha fazlasını satın almak ve satmak, ticaret yapmak mümkündür. Şirketler için ürün satma ve ayrıca reklam yapma imkânı vardır. Meta veri deposuyla ilgili önemli kavramlar şu şekilde açıklanabilir:

Sanal gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik (veya VR), gerçek dünyayı simüle eden ve katılımcıların etkileşime girmesine izin veren bir 3B sanal ortamdır. Erişmek, bu amaç için tasarlanmış gözlüklerin kullanılmasını gerektirir.

Artırılmış gerçeklik (AR)

Artırılmış gerçeklik (veya AR), sırayla gerçek ve sanal dünyanın unsurlarını birleştirir. İyi bilinen bir örnek, insanların sanal yaratıkları yakalamak için gerçek yerlere gittiği Pokémon Go oyunudur.

Kripto para birimleri

Kripto para birimleri, meta veri deposunda mal satın almak için kullanılabilen dijital para birimleridir. Bunların en ünlüsü Bitcoin’dir.

Blok zinciri

Blockchain, Bitcoin’i mümkün kılan teknolojidir. Sistem ile internet üzerinden bilgi gönderimi ve alımı takip edilebilmektedir. Çok güvenli olduğu için kripto para içeren işlemlerde kullanılır.

NFT

Değiştirilemeyen belirteçler (veya daha yaygın olarak bilindiği üzere NFT), meta veri deposundaki bir diğer önemli kavramdır. Bir makalenin kimliğini doğrulamaya hizmet eden ve benzersiz olmasını sağlayan dijital bir koddan oluşurlar. Bu, bir öğenin alıcılarına benzersiz olduğunu onaylayarak işlemlerin kimliğini doğrulamayı mümkün kılar.

ETİKETLER:  /  /  /  /  /  / 

Play Cover Track Title
Track Authors