0%

Blockchain ve Metaverse İlişkisi

13 Eylül 2022 - Blockchain
Blockchain ve Metaverse İlişkisi

Metaverse tarafından sunulan olanaklar o kadar çeşitlidir ki, sanal konserlere katılmak, seyahat etmek, alışveriş yapmak, sinemaya gitmek, kıyafet denemek, çalışma şeklini değiştirmek, yeni markalaşma biçimleri yaratmak vb. birçok şey mümkündür. Peki, Blockchain ve Metaverse ilişkisi nedir?

Bu dijital evren, sınırlarımızı çok daha etkileşimli ve kitlesel olarak desteklenen alternatif bir gerçekliğe genişletecek. Ve metaverse’in temel özelliklerinden biri, tam teşekküllü bir ekonomi içermesi, fiziksel ve sanal dünyaları kapsamasıdır.

Meta veri deposu ve NFT’ler arasındaki ana bağlantı buradan doğar, çünkü her ikisinin ilişkisi dijital varlıklarla ve bunlara nasıl değer verildiğiyle ilgilidir. Meta veri deposu, içerik oluşturucuların dijital sanat ve mülkiyet biçimlerini sergilemelerine olanak tanır ve NFT’ler, bu içeriğe sahiplik kanıtıyla birlikte bir fiyat koymaktan sorumlu olacak.

NFT Blok Zinciri ve Metaverse

Metaverse’de işlem yapmak için bir para birimi olarak NFT’den bahsettiğimizde, kendi başlarına bir para birimi türü olmasalar da kripto para birimlerinin kullandığı blok zinciri teknolojisinin aynısını kullandıklarını açıklığa kavuşturmalıyız.

Madeni para olarak bildiğimiz şey, sanat eserleri, video oyunu içeriği, müzik veya bu özel jetona eklenebilecek herhangi bir materyaldir. Bu nedenle, pek çok sanatçı ve içerik oluşturucu, çalışmalarından para kazanmak için bu yeni trende katıldı.

Blockchain ile olan ilişki, bu teknolojinin bu varlıkların denetlenebilir olmasını garanti etmesi, yani tek bir varlığın alıcılarının onu takip edebilmesi gibi temel bir sütundan geçer. Kısacası, blok zinciri, birlikte çalışabilirlik ve eksiklik özelliklerini tanıtmaktan sorumludur.

Aslında, NFT’lerin önemi, programlamaya bir kod ekleyerek kökenlerinin garanti edilebilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Bu, eser başka bir alıcıya satılırsa, eseri oluşturanın her işlem için tazminat olarak bir yüzde alacağı anlamına gelir. Bu yüzden, sayısız NFT pazarının ortaya çıkması, onu birçok endüstride bir fenomen haline getiriyor.

NFT'ler Neden Metaverse İçin Önemlidir?

NFT’ler Neden Metaverse İçin Önemlidir?

NFT’ler Neden Metaverse İçin Önemlidir?

NFT’lerin metaverse ile birleşimi söz konusu olduğunda açıklanması gereken bazı hususlar var. NFT’ler metaverse’e erişmeye destek olacak mı? Metaverse’in geleceğini tanımlamaktan sorumlu olacaklar mı? Blockchain bu sanal evrenlerde nasıl bir rol oynuyor?

Yukarıda belirttiğimiz gibi, NFT’ler veya değiştirilemez tokenler yeni bir tür dijital varlıktır. Eşsiz, bölünmez ve değişmez olan bir varlık türüdür. Metaverse tarafından sunulan sınırsız ticaret fırsatları, NFT’lerle olan birliğini mantıksal ardışıklık haline getirir. NFT’ler, sanal mülk tapularına ek larak meta veri deposunda belirli bir konuma dahil olmak için özel erişim elde etmeye destek olabilir. Aslında, meta veri deposunun temel tasarımını değiştirmek, geleneksel sosyal ağlarda kullanıcı etkileşimi elde etmek, işlem ve sosyalleşmeyi dönüştürme gibi konularda önemlidir.

  • Adil ve şeffaf ekonomi: Her ikisinin birleşimi, bireysel kullanıcıların ve şirketlerin gerçek dünyadaki varlıklarını ve çözümlerini merkezi olmayan bir dijital ortamda kolayca temsil etmelerini sağlar. Metaverse, NFT’ler tarafından desteklenecek yeni modeller aracılığıyla daha fazla gerçek dünya varlığına açılabilir. Ve blockchain, şeffaflık ve değişmezlik sunmaktan sorumlu olacaktır, çünkü metaverse, yapay değer enflasyonu olasılığının bulunmadığı bu adil ve açık ekonomi tarafından sürdürülecektir.
  • Yeni Kimlik Deneyimleri: Meta veri oluşturma sürecinde, kullanıcılar NFT varlıklarına sahip olarak belirli bir proje için destek gösterebilirler. Sonuç olarak, bu NFT’lerin benzer düşünen sahipleri, deneyimlerini paylaşmak ve içerik oluşturma konusunda iş birliği yapmak için topluluklar oluşturabilir.
  • Mülk Satın Alma: Metaverse’ler, kullanıcılara NFT’ler aracılığıyla metaverse’deki sanal alanların tam mülkiyetini kazanma fırsatı verir. Bazı örnekler, yapıların, mağazaların veya etkinliklerin geliştirilmesiyle bağlantılı olarak kâr amaçlı sanal arazi satışı veya pasif gelir için arazi kiralamadır.
  • Pazarlama aracı: Marka ürünleri veya takipçiler için özel ayrıcalıklar başlatırken başka bir işlev olacaktır. NFT’ler, konum tabanlı etkileşimi ve artırılmış gerçeklik özelliklerini destekleyen bir altyapı ile meta veri tabanının dışında birlikte çalışabilirliği sağlamakla görevlendirilecek.
  • Erişim kontrolü: Gerçek kimliklerin dijital avatarlarla ilişkilendirilmesi, NFT’ler ile meta veri deposuna erişimi tanımlama fırsatları sunar. Örneğin, bir etkinliğin biletleri NFT tabanlı olabilir ve erişimi en özel konuklarla sınırlayacaktır.

Olasılıklar sonsuzdur ve daha keşfedilecek çok şey var. NFT, metaverse ve blockchain birleşimi bir dönüm noktasını temsil ediyor ve geleceği dönüştürecek bir potansiyele sahip. Dijital alanın, gerçek ve sanal varlıkların ve tümünün ekonomiye ve sosyal deneyimlere katmış oldukları yeni anlamın birleşimi ise etkileşimlerimizin geleceğinin anahtarı olacaktır.

Metaverse Temel Özellikleri

Metaverse temel özellikleri nelerdir? Metaverse özelliklerini şu şekilde açıklamak mümkün:

Var olabilecek Metaverse sayısı, yani bir veya daha fazla Metaverse’nin varlığının tespiti: Bazıları “Metaverse”nin tek bir dünya olması gerektiğine inanırken, çoğu kişi “Metaverse”in başarısının, kullanıcılara çeşitli seçenekler sunacak ortak standartlar ve protokoller tarafından yönetilen birkaç merkezi olmayan platformun varlığına dayanacağına inanıyor.

Metaverse herkese açıktır: Bu gerçekliğe erişmek için kullanılan cihaz ne olursa olsun, herhangi bir kişinin Metaverse olan o sanal dünyaya girebileceği ve katılabileceği belirtiliyor.

Erişim, sanal gözlüklerin veya erişime izin veren diğer uygun cihazların kullanılmasıyla mümkün olacaktır: Metaverse’e dahil olmak için, kendi yapılandırmaları nedeniyle girmemize izin veren belirli cihazları kullanmak mümkün olacaktır. Sonuç olarak, kullanıcı deneyiminin oluşturulması ve bu yeni sisteme maksimum düzeyde katılımın sağlanması söz konusu olduğunda, cihaz tipinin çok belirleyici olduğu özellikle dikkate alınmalıdır

Metaverses aracılığıyla gerçekleşen etkinlikler temelde gerçek zamanlı olarak gerçekleşecektir. Bu şekilde kullanıcılar, bu sürükleyici deneyimlerin yaşama ve hissetme biçimlerinin çok daha doğal olacağı “Metaverses”te aktif mevcudiyet hissini deneyimleyecekler. Bu deneyimlerden doğan parametrelere cevap verecekleri için tekrarlayan ve alışılmış bir şey haline gelecekler.

Metaverse’ler fiziksel mesafe olmayan dünyalar olacak. “Metaverse”nin özelliklerinden biri de fiziksel mesafeyi ortadan kaldırmaktır. Böylece kullanıcılar, başka bir kişiyle bir anı paylaşmak için herhangi bir yere ışınlanabilecekler. Örneğin, başka bir şehirde bir konserde bir arkadaşla birlikte olmak veya Avrupa kıtasında herhangi bir şehirdeyken New York’ta yaşayan bir kişiyle bir satranç oyununu paylaşmak mümkün olacaktır.

Metaverse Etkileri Ne Olacak?

Metaverse’in önümüzdeki yıllarda etkileri sadece teknolojik olmayacak, aynı zamanda kültürel, sosyal ve bireysel olacak. Sonunda, Metaverse bireyin bir dönüşümüdür: her kişinin tercihlerine dayalı bir avatarın geliştirilmesidir. Ve sanal gerçeklikteki mevcut gelişmelerin aksine, Metaverse internette gerçekleşen aktivitelerin çok daha sürükleyici olmasını sağlayacak.

Başka bir deyişle, Metaverse, sanal dünyalara dalmamıza ve markalarla, özellikle kendisi için oluşturulan alanlarda ve diğer içerik türlerinin tüketimi için etkileşime girmemize izin verecek. Ve bu nokta esas olarak bu konuda ilk uyarılara neden olan noktadır: tüm teknolojilerin lehte ve aleyhte olduğu noktalar vardır. Metaverse durumunda, sosyal becerilere sahip olmayan insanlar, bu alanlarda başka türlü yapamayacakları kişilikleri geliştirme fırsatı bulacaklar. Ama aynı zamanda, fiziksel dünyada giderek daha az etkileşime girme olasılığıyla da karşı karşıyalar, bu da durumu daha da kötüleştirebilir.

Teknoloji ve pazarlama açısından Metaverse, içerik yaratıcıları ve şirketler arasında birlikte yaratma ve iş birliği için bir alan ve ortam olma potansiyeline sahiptir, bu kesinlikle teknolojinin gelişimini hızlandıracak ve her seferinde daha fazla bilgi alanına izin verecek bir şeydir.

ETİKETLER:  /  / 

Play Cover Track Title
Track Authors