0%

dApps Nedir?

16 Mart 2023 - Blockchain
dApps Nedir?

dApps, merkezi olmayan uygulamalar olarak bilinir. Şirketler tarafından yönetilmeyen ve kullanıcıların genellikle bir blok zinciri aracılığıyla aralarında aracı olmadan doğrudan etkileşime girdiği araçlar veya uygulamalardır. Bu gerçek, onları çok popüler ve giderek daha fazla kullanılır hale getiriyor, öyle ki pazar 2026 yılına kadar 4 kat artacak. dApps nedir detaylıca açıklayalım. 

dApps Ne Demektir?

dApps veya merkezi olmayan uygulamalar, merkezi olmayan bir bilgisayar veya bilgisayar ağına dayalı olarak çalışan özel bir uygulama kategorisidir. Bu uygulama tarafından üretilen veriler, bu bilgilerin güvenli ve erişilebilir tutulmasına olanak sağlayan bir bilgisayar ağında barındırılmaktadır. Bu merkezi olmayan ağ, genellikle blockchain teknolojisine dayalı bir DLT’dir.

Daha kolay bir örnek vermek gerekirse, bir DApp’i Facebook, Tinder veya Robinhood olarak bilinen bir uygulama olarak hayal edebiliriz, ancak merkezi bir sunucu yerine binlerce düğümden veya bilgisayardan oluşan bir ağ üzerinde çalışır.

dApps Ne Anlama Gelir?

DApp’lerin ana özelliği, operasyonlarının merkezi sunuculara bağlı olmaması, yani tüm kullanıcıların verilerini yöneten bir şirket, marka veya kuruluş tarafından şartlandırılmış olmaması, bunun yerine merkezi olmayan bir ağa dayalı olarak çalışmasıdır. DApp’lerin potansiyelini keşfetmek için öncelikle YouTube, Twitter, Instagram veya Facebook (Meta) gibi bugün bildiğimiz geleneksel uygulamaların nasıl çalıştığını anlamalısınız.

Bu tür uygulamalarda alınan tüm hizmetler, veriler ve alınan kararlar merkezi sunuculara bağlıdır, bu da bu tür faktörlerin (hizmetler, veriler, kararlar) sunucuları kontrol eden şirket veya kişilere tabi olduğu anlamına gelir. Bu plan kapsamında, sansür eylemlerine, işlemin değiştirilmesine veya belirli kullanıcılara yardım etme veya zarar verme eğilimine maruz kalma riski vardır. Bu nedenle, geleneksel uygulamalar söz konusu olduğunda, tarafsızlıkları ve sundukları eşit koşullar sorgulanır. Kullanıcı onlara %100 güvenmek zorundadır.

DApp’ler, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamalar tarafından sunulan farklı hizmetlere güvenli bir şekilde erişmesine izin vererek, operasyon üzerinde tam kontrole sahip oldukları için bu yönetişim paradigmasını değiştirir. Teknik olarak Bitcoin, oluşturulan ilk DApp olarak kabul edilebilse de, DApp’lerin şekillenmeye başlaması ve böylece giderek daha önemli hale gelecekleri bir süreci başlatması, Ethereum ve akıllı sözleşmelerin oluşturulmasıyla 2014 yılında oldu. 

DApp’lerin özünü anlamak da önemlidir. Bir blok zinciri üzerinde çalışarak, her kullanıcı ağ içinde bir düğümdür ve bu nedenle, kendisi içinde gerçekleştirilen düzgün işleyişi ve işlemleri sağlar. DApp içindeki her yeni işlem için, söz konusu verilerin hepsinde depolanmasını sağlamak adına platform bilgisi her düğümde güncellenir. Ayrıca bir DApp’in yapısının, platformun her zaman çalışır durumda olmasını sağladığını unutmayın.

Bir blok zinciri içinde olmak, önce tüm düğümleri ağdan aynı anda kaldırmadan uygulamanın aboneliğinden çıkılamaz, bu bugün pratik olarak imkânsız bir şeydir. Aksine, merkezi sunucuya yapılan bir bilgisayar saldırısı veya sansür nedeniyle geleneksel uygulamalar çalışmayı durdurabilir. Öte yandan, merkezi olmayan uygulamalar, bir blok zincir üzerinde çalışırken güvenlik, gizlilik ve anonimlik özelliklerinden yararlanır. Ek olarak, DApp’e yalnızca söz konusu bilgileri/etkileşimi oluşturan kişi erişebilir, yani kullanıcılar her zaman verileri üzerinde tam kontrole sahiptir. 

dApps Özellikleri Nelerdir?

dApps özellikleri hakkında şunları söyleyebiliriz:

  • Güvenlik: Kriptografi kullanan bir blok zincirinin üzerinde çalışarak, blok zincirinde işlenen verileri korur ve kullanıcı tarafından oluşturulan bilgilerin asla başkaları tarafından görülmemesini sağlar. DApp’ler herhangi bir bilgiyi bulutta veya harici sunucularda saklamaz, bu sayede özel bilgilerin çalınması veya şirketler tarafından satılması ile ilgili riskler en aza indirilir.
  • Ademi merkeziyetçilik: Bu özellik onları Facebook (Meta), Twitter, Instagram, YouTube gibi diğerlerinden ve genel olarak merkezi sunuculara bağlı olduğunu bildiğimiz tüm geleneksel uygulamalardan ayırır. Her DApp kullanıcısı, uygulama içinde gerçekleştirilen eylemlerin eksiksiz bir geçmişine sahiptir. Bu nedenle ve bir bloklar zinciri üzerinde çalıştığı için, ağın sorunsuz çalışması için bir kullanıcının aktif olması yeterlidir ve buyüzden, merkezi uygulamalarda olduğu gibi hizmetler asla kapanmaz. 
  • Açık kaynak: Bu özellik, programcılar ve geliştiriciler için çok önemlidir, ancak DApp’leri anlamak için bunu akılda tutmak gerekir. Kaynak kodunun herkesin görebileceği şekilde olması, yüksek düzeyde uygulama şeffaflığı sağlar. Ek olarak, açık kaynak, topluluğun ve kod hakkında bilgisi olan kişilerin, merkezi olmayan uygulamanın nasıl ve hangi amaçlarla oluşturulduğunu incelemesine ve keşfetmesine yardımcı olur.

dApps’ların Merkezi Bir Uygulamaya Göre Avantajları Nelerdir?

dApps avantajları oldukça fazladır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Güvenlik

Ana avantaj, uygulamanın güvenliğidir. Bu uygulamanın binlerce düğümden oluşan bir ağ üzerinde çalışıyor olması, üzerinde çalıştığı ağın bir veya birkaç düğümü arızalansa bile çalışmaya devam edebilme güvencesini vermektedir. Merkezi bir sunucuda çalışan merkezi bir uygulama söz konusu olduğunda bu olmaz, çünkü saldırıya uğrarsa hizmetin sürekliliğini etkiler ve uygulama çalışmayı durdurur. Hiç Whatsapp’ınızın birkaç saatliğine çalışmayı bıraktığını gördünüz mü? Bunun nedeni merkezi sunucunun düşmesiydi.

Merkezi Değiller

Ademi merkeziyetçilik, DApp’lerin büyük bir avantajıdır. Özellikle yüksek düzeyde hata toleransına sahip olması gereken uygulamalar için büyük bir avantajdır. Ek olarak, bu, zamanla artan bir rekabet farkıdır, çünkü söz konusu DApp’in dayandığı ağ ne kadar büyük olursa, sistemde o kadar fazla bilgisayar olacak ve çökmesi o kadar zor olacaktır.

Özgür Yazılıma Dayalıdırlar

Son olarak, DApp’lerin en büyük dayanaklarından veya faydalarından biri, yapılarının özgür yazılım etrafında geliştirilmiş olmasıdır. Bu, yüksek düzeyde şeffaflık ve güvenliğin elde edilmesine izin vermenin yanı sıra, ağa hizmet ve destek sağlamak için büyük bir geliştirici topluluğunun arkasında bulunmasına olanak tanır.

dApps ile Geleneksel Bir Uygulama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Merkezi olmayan bir uygulamayı geleneksel bir uygulamadan ayıran şeyin ne olduğunu anlamak için, aralarındaki farkları 2 temel seviyede, arka uçta ve veri depolamada analiz etmeliyiz:

Arka Uçtaki Farklılıklar

Arka uç, uygulamanın çalışmasını sağlayan sistemleri ifade eder. Geleneksel uygulamalar söz konusu olduğunda, tüm bu mantık merkezi bir bilgisayarda veya sunucuda merkezileştirilir. Bununla birlikte, DApp’lerde arka uç, Ethereum gibi bir Blockchain üzerinde çalışan bir Akıllı sözleşme ile ilgilidir. Bu, ona Akıllı Sözleşmeye dayalı olmak ve bu kamu akıllı sözleşmeler olmak gibi bir dizi başka avantaj sağlar, yüksek düzeyde şeffaflık ve güvenlik garanti edilir.

Veri Depolamadaki Farklılıklar

Geleneksel bir uygulama ile merkezi olmayan bir uygulama arasındaki farkları gördüğümüz bir sonraki unsur, veri depolamadır. Geleneksel merkezi uygulamalarda, veriler genellikle bir bilgisayarda veya merkezi bilgisayarda depolanır. Bu, söz konusu merkezi bilgisayara veya sunucuya yapılacak bir saldırının, kullanıcı bilgilerinin tamamen kaybolmasına neden olabileceği anlamına gelir. Bu, verilerin bilgisayar ağında veya blok zincirinde depolandığı merkezi olmayan uygulamalarda gerçekleşmez. Bu, kullanıcı verilerinin asla kaybolmamasını sağlar.

dApps Tarihçesi Nedir?

DApp’ler geçen yıl yeni çıkan bir şey değil, gerçek şu ki 20 yılı aşkın süredir bizimleler. İlk P2P ağ uygulamalarının bazıları Napster, eMule veya BitTorrent kadar iyi biliniyordu. Bunun nedeni, bu indirme uygulamalarının eriştiği bilgilerin, ağınızın parçası olan düğümlerin (bilgisayarların) ağında olmasıdır.

Bilgisayarınızı BitTorrent ağına bağlarsanız, diğer kullanıcıların bilgisayarlarındaki içeriğe erişebilecek ve indirebilecek, ayrıca içeriğinizi üçüncü şahıslar tarafından indirilebilmesi için kullanılabilir hale getirebileceksiniz. Merkezi olmayan uygulama konsepti zaman içinde ilerledi ve 2009’da geri dönüşü olmayan bir sıçrama yaptı. Dünyada Blockchain kullanan ilk DApp olan Bitcoin doğdu. Zaten 2014 yılında Ethereum doğdu ve bunu diğer Blockchain 2.0 ve 3.0 projeleri izledi.

2014’te, blok zinciri Ethereum’u kullanan ikinci DApp’i ortaya çıkardı.  Akıllı sözleşmeler oluşturmak için Solidity dilinin kullanılması bu teknolojinin gelişmesine yardımcı oldu. Başarının sırrı, şirketler tarafından değil, kullanıcılar tarafından kontrol edilen merkezi olmayan uygulamalardır; örneğin, Fortnite gibi bir şirket tarafından kontrol edilen ancak Decentraland, kullanıcılar tarafından kontrol edilen ve geliştirilen merkezi olmayan ve açık bir DApp’tir.

DApps Kategorileri Nelerdir?

DApps Kategorileri Nelerdir?

DApps Kategorileri Nelerdir?

dApps kategorileri şu şekildedir:

dApp Seviyesi 1

Bu seviye veya sınıflandırmaya, kendi Blockchain’lerinde çalışan merkezi olmayan uygulamaları dahil ediyoruz.

dApp Seviyesi 2

DApp’lerin bu seviyesinde, DApp’in kendisi olmayan bir Blockchain’de barındırılan ve kendi Token’larına veya çalıştıkları blockchain’deki token’lara dayalı olarak çalışan tüm DApp’leri buluyoruz.

dApp Seviyesi 3

Tier III DApp’ler düzgün çalışabilmeleri için Tier II DApp’leri kullanır.

En İyi dApp Örnekleri Nelerdir?

dApp örnekleri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

Cryptokitties 

Bu muhtemelen medyada kesinlikle duyduğunuz en ünlü DApp’tir. Cryptokitties, farklı temalar etrafında dekore edilmiş dijital kedi yavrularını toplama oyunudur. Ethereum Blockchain’de (DApp seviye II) barındırılan ve var olan en eskilerden biri olan bir DApp’tir. Yine de, 2017 ve 2018’de popülaritesinde bir patlama yaşadılar, bunun en büyük nedeni, aynı zamanda büyük getiri sağlayan bir ticaret piyasası gören spekülatörler için harika bir pazar haline gelmesiydi. Bu dijital kedi yavrularının her biri %100 benzersizdir ve onu satın alan kişiye aittir. Çoğaltılamaz, yok edilemez veya çalınamazlar.

MarketDAO 

Stablecoin piyasası halihazırda 100 milyar doları aşıyor ve sonuç olarak bu piyasa etrafında çok sayıda DApp geliştirildi. En başarılı örneklerden biri Market DAO’dur. MarketDAO, sabit para birimleri satın almanıza izin veren bir platformdur. Daha sonra stabilcoinlerinizi platforma aktarabilirsiniz ve karşılığında size genellikle %6 civarında salınan sabit bir yıllık getiri sunarlar. Farkındaysanız, operasyon bir bankaya benzer.

MarketDAO (ve benzeri platformların) ekosisteme getirdiği fark, kredi başvurusunda bulunan kişinin geleneksel bir kredi kuruluşunun (ticari banka gibi) uzun ve zahmetli onay süreçlerinden geçmesi gerekmediği için finansal ürünlere erişimi kolaylaştırmasıdır. 

IPSE

IPSE, ortamında benzersiz bir uygulamadır. Seviye II DApp’tir (EOS Blok Zincirine dayalıdır) ve tıpkı Google, Yahoo!, Bing veya Ecosia gibi bir arama motorudur. IPSE, kullandığımız geleneksel web tarayıcılarından farklıdır. Her şeyden önce, HTTP protokolünden farklı bir protokol olan IPFS (Gezegenler Arası Dosya Sistemi) kullanır.

Protokol farkına ek olarak IPSE, iş modeli reklamcılık olmadığı için reklam sunmaz. Bu, özellikle Google ve benzeri arama motorlarıyla karşılaştırıldığında önemli ölçüde yenidir. Son olarak, son fark, IPSE’nin kullanıcının gizliliğini çok fazla güçlendirmeye çalışmasıdır. Bu şekilde, arama motoru, ne tür aramalar yaptığınız veya bunları hangi bağlamda yaptığınız hakkında kullanıcı verileri toplamaz. Tabii ki, bir kullanıcı gönüllü olarak verilere katkıda bulunmak isterse, daha sonra ikincil bir piyasada değiş tokuş edebilecekleri IPSE belirteçleri ile ödüllendirilecektir.

Alien Worlds

DeFi ve metaverse’ye yönelik bir NFT projesi. Trillium (TLM) olarak adlandırılan bu ekosistemin ana para birimi ERC-20 standardına dayalıdır ve Ethereum, WAX ve BNB Zinciri üzerinde çalışır. Oyuncular, misli olmayan jetonlar satın almak için kullanılabilen TLM’yi satın almaya teşvik edilir.

ETİKETLER:  /  /  / 

Play Cover Track Title
Track Authors