0%

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Farklar

19 Kasım 2022 - Sanal Gerçeklik
Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik karıştırılabilir. Her ikisi de iletişim kurmak, oynamak ve gezinmek için yeni bir yol sunma vaadiyle yıllardır teknoloji haberlerinde yer alıyor, ancak her ikisi de onları projelerinde benimseyenler tarafından hala avangard olarak görülüyor.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik nedir açıklayalım. VR veya sanal gerçeklik, dijital dünya ile ilgilidir. Bu, etrafınızdaki görüntülerin ve seslerin bir bilgisayar tarafından oluşturulan ve yönetilen sanal içerikle değiştirildiği zamandır. Grafik öğelerle yapılan bu sahte ortam gerçek dünyaya çok benzer olabilir.

VR, bir yanılsamayı (bir video oyununda veya bir basketbol maçının 360 derecelik bir yayınında) iletmek için sizi 360 derece ve üç boyutlu olarak yansıtılabilir. Bu alanlar kısmen veya tamamen gezilebilir ve etkileşimli olsa bile ve siz hareket ettikçe ve ellerinizi kullandıkça, nesneleri bile manipüle edebilirsiniz.

Yani sanal gerçeklik, kullanıcının bir şeyi kullanmasına, oynamasına veya görmesine izin veren gelişmiş bir arayüzdür. Amaç, gerçeklik duyumlarını mümkün olduğunca yeniden yaratmak, sanal nesnelerle gerçek zamanlı olarak, fiziksel ile bağlantı kurmadan etkileşime izin vermektir.

Sanal Gerçeklik Ne Anlama Gelir?

Sanal gerçeklik ne demek? İnsanların kendilerini diğer birçok şeyin yanı sıra video oyunu, film gibi kurgusal bir ortama kaptırdıkları bir deneyim. VR (Sanal Gerçeklik) olarak bilinen bu teknoloji, üç boyutlu bir alanı simüle etmek için uyarlanmış ekranlarla donatılmış gözlük veya kask gibi cihazları kullanır. Bu sanal dünyaya sadece başınızı çevirerek bakmanıza izin veren özel bir teknoloji kullanır.

Sanal Gerçeklik Nasıl Çalışır?

Sanal gerçeklik; Samsung, Facebook ve Sony gibi büyük şirketler tarafından geliştirilen ürünler nedeniyle artırılmış gerçeklikten nispeten daha iyi bilinir. Sanal gerçeklik deneyimine sahip olmak için kullanıcının, bazıları için bir çift gözlüğe biraz benzeyen bir cihaz kullanması gerekir. Facebook’tan Oculus Rift veya daha basit bir model olan Google Cardboard bunlara örnektir. Buradaki fikir, bu cihazın bir 3D modelde veya yörünge videoları aracılığıyla oluşturulan sanal ortamı göstermesidir. Birazdan açıklayacağımız artırılmış gerçeklikten farklı olarak sanal gerçeklik, dijital ortamda yepyeni ve etkileşimli bir dünya yaratıyor. İçinde, kullanıcı bir ortamdaki eylemleri simüle edebilir ve gerçek zamanlı olarak arayüz aracılığıyla çok duyusal bir deneyime sahip olabilir.

Önceki konuda bahsedilen sanal gerçeklik ekipmanı, şu bileşenlere sahip bir sistemin parçasıdır: bir PC, sanal gerçeklik yazılımını çalıştıran bir akıllı telefon veya konsol ve kullanıcının gözünün önündeki VR cihazı. Ek olarak, deneyimi geliştirmek ve gerçek ortamdan gelen uyaran miktarını azaltmak için bir uzaktan kumandaya ve kulaklıklara sahip olmak da yaygındır. Bu cihazların çalışmasıyla oluşturulan tüm simülasyon, kullanıcının duyularını aldatıyor ve beynin bunun gerçek olduğunu düşünmesini sağlıyor. Sanal gerçeklik cihazlarının temel dayanaklarından biri, biraz farklı 2D görüntülerin iletilmesi ve üst üste bindirilmesinden oluşan, beynimizi 3D olarak tanımlamasını sağlayan, yani gerçek dünyayı görme şeklimize yaklaşan stereoskopik görmedir. Bunun için bir LCD ekran kullanılabilir veya her göz için bir tane olmak üzere iki görüntü veya video aynı anda en az 60 FPS hızında görüntülenir.

Geçmişte, bir sanal gerçeklik cihazına en yakın olduğumuz şey bir Nintendo konsolu olan Virtual Boy oldu. Ancak, teknoloji bu cihaz aracılığıyla popülerleşmedi. Yıllar sonra dijital girişimciliğin yaygınlaşmasıyla birlikte Oculus Rift bu konsepti geri getirdi ve teknolojiye karşı kamuoyunda ilgi uyandırdı. Bugün, videolarda yer almasına ek olarak, sanal gerçekliğin, deneyimi daha sürükleyici hale getirmek için filmlerde kullanmak gibi benzer önerilere ek olarak en modern oyunların bir parçası olduğunu görüyoruz.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik nedir? AR veya artırılmış gerçeklik, gerçek dünya ile ilgilidir. Bu, var olan bir ortama baktığınızda ve örneğin bir konuma özgü bilgi ve grafiklerle örtüşen öğeler gördüğünüz zamandır. Bunun, konum verileriyle bağlantı kurmadan veya o alanla alakalı hale getirmeden bilgileri yalnızca gözünüzün önünde görüntüleyen bir Google Glass kullanmakla aynı şey olmadığını belirtmekte fayda var.

Pokémon GO oynayan veya iOS’ta Measure gibi cep telefonu kamerasıyla ortamları ölçen birini görmüş veya hatta kamerayla oturma odasında mobilyaların nasıl görüneceğini denemiş olmalısınız. Bu örnekler, AR’nin nasıl çalıştığını anlamaya yardımcı olur: sanal (ekrandaki) bilgilerin ve gerçek dünyanın entegrasyonudur.

Artırılmış gerçeklik bir sistem olarak tanımlanabilir:

  • Sanal öğeleri gerçek bir ortamla birleştirir.
  • Etkileşimlidir ve gerçek zamanlı işlemeye sahiptir.
  • Üç boyutlu olarak tasarlanır ve gösterilir.

Artırılmış Gerçeklik Ne Demektir?

AR ne demektir? AR (Artırılmış Gerçeklik) olarak bilinen bu teknoloji biraz farklı. Onu sanal bir dünyaya taşımak yerine, dijital görüntüleri yakalar ve bir lens veya akıllı telefon kullanarak bunları gerçek dünyada yeniden üretir. Artırılmış gerçeklik, maddi ortamı temel alır ve onu sanal öğelerle birleştirerek karma bir gerçeklik oluşturur. Buna bir örnek, oturma odanızda geçen bir video oyunu olabilir. Yani sanal gerçeklik ile dinozorlarla dolu bir dünyayı keşfedebilirsiniz, ancak artırılmış gerçeklik ile bu dinozorların etrafınızdaki ortamda hareket ettiğini görebilirsiniz.

Bu iki teknoloji büyük bir hızla büyüyor ve farklı şekillerde uygulanıyor. Örneğin, birçok girişimci müşterilerine sanal ürün kılavuzları gösterirken, cerrahlar ameliyattan önce özel ameliyatları uygulamak için sanal gerçekliği kullanıyor. Artırılmış gerçeklik aracılığıyla başka bir dilde bir metni cep telefonunuzun kamerasıyla taramanıza ve gerçek zamanlı olarak çevirmenize izin veren uygulamalar var. Bu iki teknoloji, hemen hemen her sektörü önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahiptir. Bunları işinizde ve günlük yaşamınızda nasıl uygulayabileceğinizi görmek için tetikte olun.

Artırılmış Gerçeklik Nasıl Çalışır?

Artırılmış gerçeklik, AR kısaltmasıyla bilinir. Aşağıda açıklayacağımız gibi farklı çalışır.

Kısaca artırılmış gerçeklik, gerçek ve sanal dünya arasında bir köprü görevi görerek, bu iki gerçekliğin nesneleri ve özelliklerini karıştırır. Buradaki fikir, tamamen yeni bir ortam yaratmak değil, sanal verileri ve nesneleri referans noktaları aracılığıyla gerçek dünyaya eklemektir. Böylece kullanıcının sanal bir ortama girmesi yerine, gerçek dünyaya yaklaşan sanal ortamdır. Gerçek dünyadaki nesneler, coğrafi noktalar veya görüntüler olabilen bu referans noktaları, cihaz ekranında eylemleri, verileri tetikleyen veya etkileşimde bulunabilen ve hareket edebilen nesneler oluşturan tetikleyiciler olarak işlev görür. Buradaki fikir, bu etkileşimlerin anında ve pratik olarak her yerde gerçekleşmesidir.

Artırılmış gerçeklik, bir web kamerasına veya akıllı telefonlar gibi başka bir kamera cihazına dayanır. Görüntünün ekipmana iletilmesi, gerçek ortamda kendisini konumlandırmasına ve sanal nesneler oluşturmasına izin vermesi bu sayede gerçekleşir. Kamera tarafından alınan sinyallerin yakalanması ve yorumlanmasıyla ilgili bu işlemden sonra, yazılım gerçek görüntüyü kullanır ve bunu uygulamada bulunan ve kullanıcı için görüntüler oluşturan 3 boyutlu bir projeksiyonla birleştirir. Bu teknolojide 3 boyutlu görüntüler gerçek ortamın görüntülerinin üzerine yerleştirilmektedir. Böylece, sanal nesnelerle karıştırma gerçekleşirken kamera görüntüsü alındığından, artırılmış gerçeklik etkisi yaratılır.

Artırılmış gerçekliğe dayalı teknolojiler, bugün bildiğimiz sanal gerçeklik kadar yeni. Buna rağmen şirketler şimdiden yeni ürün ve konseptler yaratarak önemli yatırımlar yapıyorlar.
Bu teknolojiye dayalı ilk harika örnek Microsoft HoloLens’tir. Gözlükler, kullanıcının sanki yansıtılan nesnelere dokunuyormuş gibi hologramlarla etkileşime girmesine izin verir. Hareketler, yeniden boyutlandırma, döndürme ve tamamen sanal nesnelerin konumunu değiştirme gibi eylemler üretir.

Karma Gerçeklik Nedir?

Bununla birlikte, iki teknoloji daha da yakınlaşıyor. Ve neden birlikte değiller sorusu akıllara geliyor. Karma gerçeklik (MR) terimi mantıksal olarak, artırılmış gerçekliğin gerçek dünya üzerindeki kaplamasını sanal gerçekliğin görüntüleme ekranına grafik ve dijital öğeler ekleme yeteneğiyle birleştiren teknolojiyi tanımlar.

Hololens’in geliştiricisi Microsoft tarafından yaygın olarak kullanılan bir kavram olan karma gerçeklik, örneğin iki uzak ekip olarak ameliyatlarda veya derslerde sağlık alanındaki iki evrenin nasıl birleştirilebileceğinin bazı örneklerini veriyor. Apple’ın iOS 12’sindeki AR, sanal ve gerçek dünyayı 3D görüntülerin ve nesnelerin algılanması ve izlenmesi ve uygulamalarda otomatik uygulama desteği ile birleştirir.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, çeşitli elektroniklerde ortaya çıkan iki teknolojidir. Benzer isme rağmen, farklı özelliklere ve amaçlara sahiptirler: Birincisi sizi bilgisayar tarafından oluşturulan yeni bir ortama götürürken, ikincisi gerçek dünyadaki içerik ve tamamlayıcı bilgilerin izdüşümlerini içerir. Her ikisinin de erişilebilmesi için bir uygulama veya aksesuar olabilen, ancak kullanıcılar için tamamen farklı deneyimler sunan bir aracıya ihtiyacı vardır.

Sanal gerçeklik, adından da anlaşılacağı gibi, gördüklerinizi %100 sanal, bilgisayar tarafından oluşturulan içerikle değiştirir. Bu teknoloji, oyunlara, senaryolara ve hatta turistik yerlere girmenize ve buralarda gezinmenize olanak tanır. Tüm bağlantı, kullanıcının gerçek dünyayı görmemesi ve deneyim sırasında gerçekten yeni bir gerçekliğin içinde hissetmesi için Oculus Rift veya kask gibi özel gözlüklerin kullanılmasıyla yapılır.

Sanal gerçeklik cihazları baş veya el hareketleriyle kontrol edilerek kişinin çevrede yürümesine ve bazı eylemleri gerçekleştirmesine olanak tanır. Operasyon için gerekli olduğundan, deneyimi daha pahalı bir fiyata bırakırlar. Teknoloji, roller coaster yolculuğu gibi yarış pistlerini ve eğlence parklarını simüle eden oyunlarda veya hayali gerçeklere dayanan birinci şahıs oyunlarında zaten kullanılıyor, böylece oyuncu ana karakterin yerini alabilir ve cildinde hissedebilir. Ayrıca, askerler veya uçak pilotları gibi belirli bir ortamda bir tür eğitime ihtiyaç duyan profesyoneller için bir simülasyon olarak kullanılabilir.

Sanal gerçeklik yavaş yavaş gazeteciliğe de dahil ediliyor. Fotoğrafik kayıtların ve videoların 360°’de yayınlanmasıyla, halk olayın gerçekleştiği yeri tam olarak hissedebilir. Aynı süreç, ziyaretçiyi sanal olarak müzelere, turistik yerlere ve tarihi şehirlere götürerek turizme de uygulanabilir.

Bu teknoloji, bilgileri (resimler, grafikler, karakterler, metinler) gerçek dünyaya yansıtır. Oldukça başarılı olan bir örnek Pokémon Go oyunudur. Oyun, oynadığınız ortamda yakalanması gereken karakterleri sanki mekânın bir parçasıymış gibi görüntüler sağlar.

Artırılmış gerçekliğin bir başka yaygın kullanımı, akıllı telefon kamerası tarafından çekilen görüntülere eklenen animasyonları ve aksesuarları içeren Instagram Hikayeleri ve Snapchat filtreleridir. Teknoloji ayrıca turistik yerlerde de bulunabilir. Ziyaretçiler, örneğin, cep telefonlarından eserler ve anıtlar hakkında ek bilgi edinebilirler. Aynı mantıkla artırılmış gerçeklik eğitimde de kullanılabilir, sınıfta bilgileri tamamlayabilir.

Test etmek için akıllı telefon, video oyunu veya tablet gibi artırılmış gerçeklikle çalışan uygulamalarla uyumlu bir cihaza sahip olmanız yeterlidir. Özel aksesuarlarının kullanılması gerekli olmasa da, Hololens ve Google Glass gibi özellikle artırılmış gerçeklik kullanımı için bazı özel cihazlar zaten oluşturulmuştur. Bu durumda, kullanım daha da ileri giderek, görüş alanınıza eklenen haritaları, kişisel ajandayı ve hava tahminlerini görüntülemenize olanak tanır.

İki gerçeklik arasındaki temel fark, yaratılma amaçlarıdır. Artırılmış gerçeklik, halihazırda var olanla etkileşime girebilen bileşenleri içerir. Sanal gerçeklik ise tamamen yeni ve gerçek dünyadan bağımsız olarak kendi ortamını yaratır.

İkinci ayrım, her birinin kullanım şekliyle doğrudan bağlantılı olan fiyattır. Bir sanal gerçekliğe girmek için kullanıcının gerçek dünyaya bakışını tamamen engelleyen bir cihaza ihtiyacı vardır, böylece onu tamamen kullanmaya teşvik eder. Artırılmış gerçekliğe gelince, kullanım daha basittir: sadece istenen uygulamalara erişimi olan bir akıllı telefon gibi bir mobil cihaz yeterlidir.

ETİKETLER:  /  /  /  / 

Play Cover Track Title
Track Authors