0%

DeFi Nedir?

10 Mayıs 2023 - Blockchain
DeFi Nedir?

DeFi Nedir? DeFi, kripto para piyasasında bir trenddir. Dünyanın en büyük ikinci blockchain projesi olan Ethereum (ETH), devrim niteliğinde yeni teknolojilerin ortaya çıkmasının yolunu açtı. Bunlardan biri, Merkezi Olmayan Finans anlamına gelen DeFi’dir. DeFi nedir detaylıca ele aldık.

DeFi Nedir? Ne Anlama Gelir?

DeFi, bir tür merkezi olmayan ve değişmez veritabanı olan bir blok zincir üzerinde çalışan krediler, transferler ve ödeme sistemleri gibi finansal hizmetler ve ürünler grubuna verilen addır. Kural olarak, bu çözümler bankalar veya diğer finansal kuruluşlar gibi aracılar tarafından kontrol edilmez.

DeFi protokollerindeki işlemler, kendi kendini yürüten bilgisayar programları olan algoritmalar ve akıllı sözleşmeler tarafından tanımlanır ve yürütülür. Bunlardan birinin nasıl çalıştığını görselleştirmek için pratik bir örnek bir kredidir.

Bir kişi, eşler arası bir müzakerede başka bir kişiden para alabilir. Havalenin şekli, tutarları, faizi, teminatı ve tüm detayları bu otomatik sözleşmelerde daha önce tanımlanmış ve onlar tarafından uygulamaya konulmuştur. Operasyona aracılık etmek için yüksek ücretleri olan bir bankaya veya başka bir kuruluşa başvurmaya gerek yoktur. Bu nedenle, teknolojinin ana amacı, merkezi olmayan, bağımsız, ucuz, daha az bürokratik ve herkes tarafından erişilebilir bir küresel finansal sistem yaratmaktır.

Bu terim, bir tür büyük paylaşılan ve merkezi olmayan veritabanı olan bir blok zinciri ekosisteminde çalışan uygulamalar, projeler, hizmetler ve finansal ürünler kümesini ifade eder. Kripto varlıklarla yapılan DeFi işlemleri, bankalar, hükümetler ve diğer finansal kurumlar gibi aracıların kontrolüne tabi değildir. Bu, paranın daha akıcı ve otomatikleştirilmiş bir dijital hareketini mümkün kıldığından, merkezi olmayan finansı geleneksel ekonomik sistem için yıkıcı hale getiriyor.

DEX Nedir?

DEX, kullanıcıların önceden programlanmış otonom sözleşmeler ve değişmez (akıllı sözleşmeler) aracılığıyla DeFi evreninde eşler arası bir şekilde dijital işlemler gerçekleştirmesine olanak tanıyan bir hizmet olan Merkezi Olmayan Borsaların kısaltmasıdır. Bu akıllı sözleşmeler, yürütülmesi için bir aracıya ihtiyaç duymayan ve internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilen otomatik yürütülebilir sözleşmelerdir.

DEX aracılığıyla kullanıcılar, banka veya geleneksel komisyonculuk gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan diğer işlemlerin yanı sıra kripto varlıkları alıp satmak, kredi vermek, pasif gelir elde etmek için emir verebilir.

Yani uygulamada merkezi olmayan finans işlemlerine aracılık eden bir finansal kuruluş bulunmamaktadır. İşlemler kaydedilir ve varlık fiyatları, otomatik piyasa oluşturma protokolleri olan Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM’ler) kullanılarak güncellenir.

DEX üzerinden işlem yapabilmek için bir kripto para cüzdanınız olmalı ve her birinin web sitesine erişmelisiniz. Bununla birlikte, DEX ve uygulamaların aynı Blockchain’in parçası olduğunu doğrulayarak, token veya cüzdanların uyumsuzluğunu önlemek için dikkatli olmak gerekir. DEX segmentinde pazar lideri Uniswap’tir (UNI).

DeFi Nasıl Çalışır?

DeFi, finansal işlemlerde aracıyı ortadan kaldırır. Dolayısıyla, işlemlere aracılık eden bir banka, aracı kurum veya finans şirketi yerine, DeFi’ye nasıl yatırım yapacağını öğrenmek isteyen kullanıcı, doğrudan kullanmak için dijital varlığının sahibi olur. İşlemler, Bitcoin kullanımı gibi kripto para birimleri ile aynı olan blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilir. DeFi’ye erişim, bir Blockchain web sitesi veya uygulamaları aracılığıyla yapılabilir. İçinde işlemler bilgi bloklarına kaydedilir ve diğer ağ kullanıcıları tarafından otomatik olarak doğrulanır.

Doğrulayıcılar bir işlemin kimliğini doğrularsa, veri bloğu kapatılır ve şifrelenir ve öncekiyle ilgili bilgileri içeren başka bir blok oluşturulur. Bloklar, Blockchain adını veren her prosedür bloğundaki bilgiler aracılığıyla zincirlenir. Daha önceki bloklardaki bilgiler, sonraki blokları etkilemeden değiştirilemez, dolayısıyla bir blok zincirini değiştirmenin bir yolu yoktur. Bu konsept, diğer güvenlik protokolleriyle birlikte Blockchain üzerinde bir DeFi operasyonunun güvenli doğasını sağlar.

DeFi Cüzdanı Nedir?

Bir DeFi cüzdanı, kullanıcının varlıkları üzerinde tam kontrole ve sahipliğe sahip olduğu ve fonlarına erişimi olan tek kişi olduğu bir yatırım portföyüdür. Bu portföyler, finans sektöründe devrim yaratan bir kavram olan aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Ne de olsa bu model, bu kurumların müşterinin tüm varlıkları üzerinde kontrol sahibi olduğu, kendi kurallarını oluşturabildiği ve kullanıcıyla ilgili bir dizi bilgiye ihtiyaç duyduğu geleneksel banka ve komisyonculuk modelleriyle çelişir. Çoğu DeFi cüzdanı, değişiklik gösterse de Ethereum (ETH) blok zincirinde uyumlulukla çalışır.

DeFi ve Kripto Para Birimleri İlişkisi Nedir?

Merkezi olmayan finansın amacı, geleneksel finansal ekonomiden tamamen bağımsız, tamamen yeni bir finansal sistem yaratmaktır. Bunu yapmak için operasyonlarda üçüncü taraflara olan ihtiyacı ortadan kaldıran finansal hizmetler sağlamak için kripto para birimleri ve akıllı sözleşmeler kullanır. Bu hedefe milyarlarca dolar yatırılıyor ve dünya çapında binlerce geliştirici ve finans piyasası çalışanının çabaları var. Alan gelişmeye ve güçlenmeye devam ettikçe, merkezi olmayan finans anlayışına sahip olmak ve bu uygulamalarla etkileşime girmeye ve bu uygulamalara güvenmeye hazır olmak hayati önem taşıyor.

DeFi Uygulamaları Nerede Çalışır?

DeFi uygulamalarının ana evi, 2013 yılında Rus- Kanadalı Vitalik Buterin tarafından tasarlanan ve Temmuz 2015’te etkin bir şekilde başlatılan Ethereum ağıdır. O zamandan beri, Binance Smart Chain (BSC), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) gibi diğer blok zincirleri de merkezi olmayan çözümlerin geliştirilmesini desteklemeye başladı. Yeni oyuncuların ortaya çıkmasına rağmen, Ethereum hala piyasadaki projelerin çoğunu yoğunlaştırıyor.

DeFi Ne Zaman Ortaya Çıktı?

DeFi’nin tarihi, Ethereum ağının oluşturulduğunun duyurulmasından kısa bir süre sonra yazılmaya başlandı. 2014 yılının sonlarında, Danimarkalı Rune Christensen, Ethereum üzerinde çalışan ilk uygulamalardan biri olan MakerDAO’yu (MKR) kurdu. Merkezi olmayan bir borç verme platformu olan proje halen aktiftir ve bu yeni pazarın ana temsilcilerinden biridir.

Bununla birlikte, merkezi olmayan finansın başlangıcı, bugün hala yankılanan bazı aksiliklere de sahipti. 2016’da bir bilgisayar korsanı, başka bir öncü DeFi uygulaması olan The DAO’daki bir kusurdan yararlanarak 50 milyon dolar değerinde ETH’yi ele geçirdi.

Bu olaydan sonra Ethereum geliştiricileri, kaybedilen değeri geri kazanmak için ağı güncellemeye karar verdiler. Ancak, projenin ideallerine aykırı olacağı için herkes bu stratejiden yana değildi. Bu nedenle ağ ikiye bölündü: bir tarafta, Bitcoin’in (BTC) ardından bugün dünyanın en büyük ikinci blok zinciri projesi olan Ethereum.

MakerDAO ve The DAO hack’inin ardından, aynı zamanda bir borç verme protokolü olan Compound, merkezi olmayan bir borsa (DEX) ve yüzden fazla proje gibi birkaç başka merkezi olmayan finans hizmeti hayata geçti.

DeFi Uygulamaları Nerede Çalışır?

DeFi uygulamaları, esas olarak projelerin çoğunu yoğunlaştıran Ethereum olmak üzere blok zincir üzerinde konuşlandırılır. Bunun nedeni, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan finansal protokolleri desteklemek için büyük bir kapasiteye sahip olmasıdır. Bu ağa dayalı protokoller, borç verme, ticaret platformları, sigorta ürünleri, ticaret araçları ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli finansal hizmetler sağlar. Ek olarak, DeFi uygulamalarını etkinleştirmek için Solana (SOL), Binance Smart Chain (BSC) ve Avalanche (AVAX) gibi birkaç başka blok zinciri geliştirildi.

DeFi Uygulamaları

Bazı DeFi uygulamaları şunları kapsar:

Merkezi Olmayan Borsalar

DEX, kullanıcıların aracılar olmadan birbirleriyle kripto para ticareti yapabildikleri borsalardır. Bu platformlarda her şey algoritmalar ve akıllı sözleşmeler tarafından kontrol ediliyor. Örneğin, Mercado Bitcoin ve Binance’de olduğu gibi bir ekibin ve şirketin kontrolünde olan merkezi borsalardan farklıdırlar.

Ödünç Verme Platformlar

Bankalar ve finans şirketleri gibi çalışırlar ve kullanıcılara kripto para birimlerinde kredi alma imkanı verirler. Aradaki fark, aracı olmaması ve her şeyin akıllı sözleşmelerle yönetilmesidir. Genel olarak, kaynaklara erişim elde etmek için dijital varlıkları teminat olarak bırakmanız gerekir. MakerDAO ve Compound bazı örneklerdir.

Sabit Paralar

Altın, gümüş gibi bir varlıkla eşleştirilmiş kripto para birimleridir. İki örnek Tether (USDT) ve USD Coin’dir (USDC). Her birim bir dolara eşittir. Bu nedenle bu varlık sınıfı istikrar arar ve Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto varlıkları gibi değişken değildir.

DeFi Ne Kadar Önemli?

DeFi (merkezi olmayan finans) hızla finansal ortamın önemli bir parçası haline geliyor ve uygulamaları hızla büyüyor. Yapılan araştırmaya göre merkezi olmayan finans kullanımı, ABD ve Çin de dahil olmak üzere büyük miktarlarda kripto para ticareti yapan veya hareket ettiren ülkelerde en yüksek seviyedeydi.

Merkezi olmayan protokollerin kullanımı, özellikle geleneksel aracılara dayanmadan hizmetlere erişim sağlama karakterleri göz önüne alındığında, finansın birçok alanında devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Uygulamada bu, kullanıcıların finansal işlemleri daha güvenli ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilmeleri, daha önce mevcut olmayan pazarlara erişebilmeleri anlamına gelir. Daha geniş bir düzeyde, DeFi, şu anda geleneksel bankacılık sistemlerinin hizmet vermediği popülasyonlara finansal katılım getirme potansiyeline sahiptir.

DeFi Ne Kadar Büyük?

Merkezi olmayan finans piyasasına ilişkin ölçümler yayınlayan bir web sitesi olan DeFi Pulse’a göre, DeFi protokollerindeki Toplam Kilitli Tutar (TVL) 2022 Ocak ayının başlarında 93 milyar dolara ulaştı.

En Büyük DeFi Protokolleri Neler?

DeFi Pulse’a göre yedi ana DeFi protokolü aşağıdaki gibidir:

MakerDAO

Ethereum ağında çalışan ilk DeFi projelerinden biriydi. Uygulamada, kullanıcıların kripto para birimlerini teminat olarak yatırabilecekleri ve dolara sabitlenmiş stabilcoin Dai’yi (DAI) oluşturabilecekleri/ödünç alabilecekleri merkezi olmayan bir platformdur. Ücretler var, ancak bankaların aldığı ücretlerden çok daha düşük. DAI’ye ek olarak MakerDAO, MKR yönetişim belirtecine de sahiptir.

CRV

Stablecoin ticareti için merkezi olmayan bir borsadır. DEX olduğu için emir defterlerinde alış ve satışları organize edecek bir aracı yoktur. Platformda fiyatlar algoritmalar ve akıllı sözleşmeler tarafından yönetilmektedir. Yerel belirteci CRV’dir.

CVX

Yukarıda bahsedilen proje Curve Finance’in likidite sağlayıcılarına ek gelir elde etme imkanı veren bir DeFi protokolüdür. CVX, yerel belirtecidir ve yönetişim için kullanılabilir.

InstaDApp

Birkaç DeFi protokolünü bir araya getiren bir platformdur. Bu sayede kullanıcılar, çeşitli projelerdeki pozisyonlarını kontrol edebilmenin yanı sıra, borçlanma ve faiz getirisi gibi bazı işlemleri de gerçekleştirebilmektedir. Borçları bir merkezi olmayan uygulamadan diğerine taşımak bile mümkündür.

Ave

Aynı zamanda, kullanıcıların kripto para birimleri ödünç verebileceği ve uygulanan faizden kazanabileceği merkezi olmayan bir borç verme platformudur. Bu süreçte aracı yoktur ve her şey akıllı sözleşmelerle yönetilir. AAVE, yerel belirtecidir.

Uniswap

Kripto para piyasasındaki ana merkezi olmayan borsalardan biridir. Cuve Finance ve diğer DEX’ler gibi UNI belirteci tarafından desteklenen Uniswap’in aracısı yoktur. Fiyatlar, likidite ve müzakereler, önceden belirlenmiş kurallara göre akıllı sözleşmeler tarafından yönetilir.

COMP

Bileşik aynı zamanda merkezi olmayan bir borç verme protokolüdür ve varlığı COMP’dir. Proje, kullanıcıların kripto para birimlerini başkalarından almalarına veya vermelerine olanak tanıyarak tutarlardan faiz elde etmelerini sağlar. Oranlar genellikle arz ve talebe göre otomatik olarak ayarlanır.

DeFi’ye Nasıl Yatırım Yapılır?

DeFi nedir diyenler için yatırım seçeneklerinden de söz edelim:

Borsalardaki Jetonlar

Merkezi olmayan finans dünyasına girmenin en kolay yollarından biri, bir borsaya kaydolmak ve UNI ve AAVE gibi DeFi platformlarından token satın almaktır. Binance, Mercado Bitcoin ve Foxbit gibi faaliyet gösteren aracı kurumların çoğu, merkezi olmayan protokol kripto para birimleri sunuyor.

Yatırım Fonları

DeFi’deki kaynakları uygulayan ürünler aracılığıyla da yatırım yapmak mümkündür. 2021’de yatırım evi Vitreo, bu segmentte protokollere kısmen ve tamamen maruz kalan fonları piyasaya sürdü. Hem nitelikli hem de bireysel yatırımcılar için seçenekler var.

Krediler

Yatırım yapmanın başka bir yolu da, kripto para birimlerini DeFi platformlarının havuzlarında (kullanıcıların likidite oluşturmak için jetonlarını bırakabilecekleri akıllı sözleşme) tutmak veya diğer kullanıcılara kripto ödünç vererek bundan faiz elde etmektir.

DeFi’nin Avantajları Nelerdir?

Konu kripto para birimleri ve teknolojinin finans piyasasına girişi olduğunda DeFi terimi giderek daha fazla kullanılıyor. Merkezi olmayan finans evreni, müzakerelerin şu anda nasıl yapıldığına dair geleneksel kalıbı kıran çeşitli türde yenilikleri kapsar. Bu ifade, yatırım ve finans içeren kaynaklar sunan akıllı sözleşmelere ve blok zincirlerine dayalı uygulamaları karakterize eder. Bu, bir şirkete ve bir ülkenin düzenlemelerine bağlı olan geleneksel finansal kurum ve hizmetlere bir alternatif olabilir.

DeFi veya merkezi olmayan finans, bir tür merkezi olmayan ve değişmez veritabanı olan bir blok zincir üzerinde çalışan krediler, transferler ve ödeme sistemleri gibi finansal hizmetler ve ürünler kümesidir. Çoğu durumda, bu çözümler bankalar veya diğer finansal kuruluşlar gibi aracılar tarafından kontrol edilmez.

Kripto para piyasası meraklılarının bu piyasaya ilk adımı atmadan önce kendilerine bu işlemlerin farklılıklarının yanı sıra avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu sorması yaygın bir durumdur. DeFi protokolleri, geleneksel finansal hizmetlerle karşılaştırıldığında bazı avantajlar sunar. DeFi avantajları ise şunları içerir:

  • Maliyetler: DeFi için alınan ücretler genellikle bankalar veya diğer kurumlar tarafından alınan ücretlerden daha ucuzdur.
  • Sınırsız: Uygulamalar merkezi olmadığı ve hükümetler ve bankalar tarafından kontrol edilmediği için nerede olurlarsa olsunlar herkes hizmetlere erişebilir.
  • Pasif gelir: Bir kullanıcı başka bir kişiye borç para verdiğinde veya likidite oluşturmak için varlığını bir platformda bıraktığında faiz alır.
  • Sahte anonimlik: Bankalarda olanın aksine, DeFi hizmetlerini kullanmak için kullanıcının ad, adres veya CPF gibi verileri sağlaması gerekmez. İşlemler ve adresler blok zincirlerinde kayıtlı olduğu için erişim yalnızca %100 anonim değildir.

DeFi’nin Riskleri Nelerdir?

Her yeni teknoloji gibi, DeFi de risklerle birlikte gelir. DeFi riskleri şöyle açıklanabilir:

  • Güvenlik: Yapılan bir ankete göre, bu pazardaki protokoller Ocak 2020 ile Aralık 2021 arasında en az 75 saldırıya uğradı ve 1,7 milyar ABD doları kaybetti. Siber suçlular, kodlarındaki kusurlar/hatalar nedeniyle uygulamalara girmeyi başardı. Bu riski önlemek için bir projeye yatırım yapmadan önce, işe yarayıp yaramayacağını görmek için bir süre beklemek idealdir.
  • Dolandırıcılık: Tüm kripto para birimi piyasası gibi DeFi de dolandırıcılıktan muzdariptir. Bunlardan birine düşmemek için herhangi bir kaynak yatırmadan önce projeyi ve sorumluları araştırmak gerekiyor. Bu süreçte, sosyal ağlar, forumlar, gazeteler ve hatta yasal işlem toplayan web siteleri hakkında bilgi aramaya değer.
  • Zorluk: DeFi hala karmaşık bir konudur ve bu, kripto para piyasasını çok iyi bilmeyen kullanıcıları yabancılaştırabilir. Ayrıca, bazı platformların kullanılabilirliği çok kullanıcı dostu değildir.
  • Değişkenlik: Tıpkı kripto para birimleri gibi merkezi olmayan finans platformlarındaki belirteçler de son derece değişkendir. BTC, ETH ve diğerlerinde olduğu gibi, çift haneli rakamların üzerinde günlük düşüşler veya yükselişler görmek mümkün.

ETİKETLER:  /  /  /  / 

Play Cover Track Title
Track Authors